Çiftlikköy Adaklık Kurbanlık
Çiftlikköy Adaklık Kurbanlık

Çiftlikköy Adaklık Kurbanlık

 

Kurban seçimi:

 

1- Kurban için seçilen hayvanın yaşını doldurmuş olması gerekir.


Koç, koyun ve keçinin 1 yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak anası kadar gelişmiş ve 6 ayını doldurmuş bir kuzu veya çepiç de kurban olarak seçilebilir.


2- Kurbanlık hayvanın erkek olması tercih edilmelidir.

 

 


Kurbanlık için toklu veya koç tercih edilmelidir. Dişi hayvan kesilecekse mutlaka gebe olup olmadığına bakılmalı, gebe hayvanlar kurban edilmemelidir. Hayvan varlığının devamı için kısır olmayan dişi hayvan kesilmemelidir.  

 

 

3- Fiziksel görüntü önemli


Kurban olacak hayvanın ilk olarak fiziki görüntüsüne bakılır. Hayvanda topallık, sendeleme, yara, ödem, şişlik, solunum güçlüğü, ağız ve burunda akıntı gibi anormalliklerin bulunmaması gerekir. Vücut hatlarının yuvarlak olması, bakışlarının canlılığı, iştahlı olması ve geviş alması istenilen özelliklerdir. Dişi kurban seçilmiş ise ayriyeten memelerinin çatlak ve kızarık olmamasına da dikkat edilmelidir.


4- Buruna, tüylere ve gözlere dikkat!


Genel fiziki görüntüsü iyi olan hayvanlarda buruna, tüylere ve gözlere de bakılmalıdır. Hayvanın burnu nemli ve parlak olmalıdır. Burnunun kuru ve çatlak olması enfeksiyon geçirdiğini ve ateşi olduğunu gösterir. Enfeksiyon geçiren hayvanın tüyleri de birbirine karışır. Tüyleri düz ve parlak olan hayvanlar tercih edilmelidir. Enfeksiyonu anlamanın diğer bir yolu ise mat ve soluk renkli gözlerdir. Gözler parlak ve canlı olmalıdır.


5- Bel ve sırt bölgesi dolgun olmalı


İyi bir kurban, arkadan bakıldığında yuvarlak şekilde görülmelidir. Kare ve üçgen şeklinde görülen hayvanlar genelde zayıf ve sağlıksız hayvanlardır. Koyun, koç gibi kurbanlıkları seçerken bel bölgesi sıkıldığında ele kemik gelmemelidir. Kemik geliyorsa, bu, hayvanın zayıf olduğunu gösterir. Zayıf hayvan kemikten ibarettir ve verimsizdir.

 

çiftlikköy kurbanlık,çiftlikköy kurbanlık satışı,çiftlikköy kurbanlık küçükbaş,çiftlikköy kurbanlık küçükbaş alım satım,çiftlikköy kurbanlık küçükbaş fiyatları,çiftlikköy küçükbaş kurbanlık,çiftlikköy küçükbaş kurbanlık alım satım,çiftlikköy küçükbaş kurbanlık fiyatları,çiftlikköy kurbanlık büyükbaş,çiftlikköy kurbanlık büyükbaş alım satım,çiftlikköy kurbanlık büyükbaş fiyatları,çiftlikköy büyükbaş kurbanlık,çiftlikköy büyükbaş kurbanlık alım satım,çiftlikköy büyükbaş kurbanlık fiyatları,


Çiftlikköy Adaklık Kurbanlık Küçükbaş

Kurban ibadeti yüzyıllardır Müslümanlar tarafından büyük bir coşku ve Allah’a yakınlaşma vesilesi

Çiftlikköy Kurbanlık Büyükbaş

İşletmemizdeki Hayvanların düzenli olarak aşıları veteriner eşliğinde yapılarak müşterilerimize İslami usullere uygun

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014